CUI Inc. PYB20-Q48-S3-H-DIN
PYB20-Q48-S3-H-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S3-H-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W DIN
Datasheet Download
PYB20-Q48-S3-H-DIN.pdf
Availability of PYB20-Q48-S3-H-DIN
QUANTITY
PYB20-Q48-S3-H-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S3-H-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S3-H-DIN
RoHS InformationPYB20-DIN Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 1.17" H (76.0mm x 31.5mm x 29.7mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S3-H-DIN
Related LinksPYB20-Q48, PYB20-Q48-S3-H-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S3-H-DIN Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S3-H-DIN
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 200MA 1.35 OHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf