CUI Inc. PYB20-Q48-S3-H
PYB20-Q48-S3-H picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S3-H
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W
Datasheet Download
PYB20-Q48-S3-H.pdf
Availability of PYB20-Q48-S3-H
QUANTITY
PYB20-Q48-S3-H Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S3-H
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S3-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S3-H
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-S3-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S3-H Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S3-H
PHOTODIODE BLUE PVC 232.7MM SQ datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
SW CAP .945" BEZEL BLUE datasheet.pdf
CAP TOGGLE PADDLE RED datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP LFXP3C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/06/180 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf