CUI Inc. PYB20-Q48-S3-T
PYB20-Q48-S3-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S3-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S3-T.pdf
Availability of PYB20-Q48-S3-T
QUANTITY
PYB20-Q48-S3-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S3-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S3-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q48-S3-T
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Power (Watts) - Max17W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S3-T
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q48-S3-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S3-T Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S3-T
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC VIDEO ENC NTSC 44TQFP TR datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 17.5A 3.23 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 124MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf