CUI Inc. PYB30-Q48-S5
PYB30-Q48-S5 picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-S5
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
PYB30-Q48-S5.pdf
Availability of PYB30-Q48-S5
QUANTITY
PYB30-Q48-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-S5
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPYB30 Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
3D ModelPYB30-Q48-S5
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.47" H (50.8mm x 40.6mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-S5
Related LinksPYB30-, PYB30-Q48-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-S5 Details Description
Related parts for PYB30-Q48-S5
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANSF CURRENT ANSI METERING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LED 2.5A GATE DRIVER WITH DESAT datasheet.pdf