CUI Inc. PYB30-Q48-T312-H-U
PYB30-Q48-T312-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB30-Q48-T312-H-U
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 2X3.3V +/-12V 30W UFR
Datasheet Download
PYB30-Q48-T312-H-U.pdf
Availability of PYB30-Q48-T312-H-U
QUANTITY
PYB30-Q48-T312-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB30-Q48-T312-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB30-Q48-T312-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB30-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB30-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 1.25A
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 1.25A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.66" L x 2.17" W x 0.90" H (67.5mm x 55.0mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB30-Q48-T312-H-U
Related LinksPYB30-Q48, PYB30-Q48-T312-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB30-Q48-T312-H-U Details Description
Related parts for PYB30-Q48-T312-H-U
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X3MM W/ADH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLACK 25' datasheet.pdf
SCREW,SET,SOC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf