Sullins Connector Solutions PZC10SADN
PZC10SADN picture photo
Mfg. Part Number
PZC10SADN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PZC10SADN.pdf
Availability of PZC10SADN
QUANTITY
PZC10SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC10SADN
Internal Part NumberEIS-PZC10SADN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC10SADN
Related LinksPZC1, PZC10SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC10SADN Details Description
Related parts for PZC10SADN
IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536-1 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG DUALPOWER SIZE 0 BLACK datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf