Sullins Connector Solutions PZC11SFBN
PZC11SFBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC11SFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS
Datasheet Download
PZC11SFBN.pdf
Availability of PZC11SFBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC11SFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC11SFBN
Internal Part NumberEIS-PZC11SFBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC11SFBN
Related LinksPZC1, PZC11SFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC11SFBN Details Description
Related parts for PZC11SFBN
IC CONV A/D 16BIT 200KSPS 28SSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 480000UF 25V SCREW datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
SOCKET 1MM DDR3 DIMM 240CKT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
CONN TERMINAL HSG F MOTOR HAN 10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG PW 5M PNP NO datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf