Sullins Connector Solutions PZC14SADN
PZC14SADN picture photo
Mfg. Part Number
PZC14SADN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS
Datasheet Download
PZC14SADN.pdf
Availability of PZC14SADN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC14SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC14SADN
Internal Part NumberEIS-PZC14SADN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC14SADN
Related LinksPZC1, PZC14SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC14SADN Details Description
Related parts for PZC14SADN
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF Z5U datasheet.pdf
DENSE HD VIDEO RECLOCKER datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf