Sullins Connector Solutions PZC17SFCN
PZC17SFCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC17SFCN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PZC17SFCN.pdf
Availability of PZC17SFCN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC17SFCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC17SFCN
Internal Part NumberEIS-PZC17SFCN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC17SFCN
Related LinksPZC1, PZC17SFCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC17SFCN Details Description
Related parts for PZC17SFCN
RES ARRAY 9 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
SNAP-IN ADH.MT. datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf