Sullins Connector Solutions PZC18SABN
PZC18SABN picture photo
Mfg. Part Number
PZC18SABN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS
Datasheet Download
PZC18SABN.pdf
Availability of PZC18SABN
QUANTITY
PZC18SABN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC18SABN
Internal Part NumberEIS-PZC18SABN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC18SABN
Related LinksPZC1, PZC18SABN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC18SABN Details Description
Related parts for PZC18SABN
SCREWDRIVER HEX 1/8" 6.69" datasheet.pdf
IC TV SILICON TUNER 64-HLQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN SCKT 240PS GUIDE FINGR 5ROW datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16-48" CLEAR datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf