Sullins Connector Solutions PZC18SBCN
PZC18SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC18SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS
Datasheet Download
PZC18SBCN.pdf
Availability of PZC18SBCN
QUANTITY
PZC18SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC18SBCN
Internal Part NumberEIS-PZC18SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC18SBCN
Related LinksPZC1, PZC18SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC18SBCN Details Description
Related parts for PZC18SBCN
IC AMP GP 3V VHF/MICRO SOT143-4 datasheet.pdf
FOAM LOW DENSITY DISS 1/8X40X75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LIN 8-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD LINE DRVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
20 LIGHT CURTAIN UNIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 389V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf