Sullins Connector Solutions PZC18SBEN
PZC18SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC18SBEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS
Datasheet Download
PZC18SBEN.pdf
Availability of PZC18SBEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC18SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC18SBEN
Internal Part NumberEIS-PZC18SBEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC18SBEN
Related LinksPZC1, PZC18SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC18SBEN Details Description
Related parts for PZC18SBEN
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 2.5A datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 250K OHM 10% 0402 datasheet.pdf
SGE88-0-3440-1000C-1000C datasheet.pdf
RES 2.68K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
MOTOR STARTER 24VDC datasheet.pdf