Sullins Connector Solutions PZC24SFAN
PZC24SFAN picture photo
Mfg. Part Number
PZC24SFAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PZC24SFAN.pdf
Availability of PZC24SFAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZC24SFAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC24SFAN
Internal Part NumberEIS-PZC24SFAN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC24SFAN
Related LinksPZC2, PZC24SFAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC24SFAN Details Description
Related parts for PZC24SFAN
TERM BLK W/LED 300 10A PA OR datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 70MA SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL 2X2 G,G .185" datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 162 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf