Sullins Connector Solutions PZC26SBCN
PZC26SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PZC26SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS
Datasheet Download
PZC26SBCN.pdf
Availability of PZC26SBCN
QUANTITY
PZC26SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC26SBCN
Internal Part NumberEIS-PZC26SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC26SBCN
Related LinksPZC2, PZC26SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC26SBCN Details Description
Related parts for PZC26SBCN
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY LCD-TFT 320X240 W/TOUCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 97MM datasheet.pdf