Sullins Connector Solutions PZC35SBBN
PZC35SBBN picture photo
Mfg. Part Number
PZC35SBBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS
Datasheet Download
PZC35SBBN.pdf
Availability of PZC35SBBN
QUANTITY
PZC35SBBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC35SBBN
Internal Part NumberEIS-PZC35SBBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC35SBBN
Related LinksPZC3, PZC35SBBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC35SBBN Details Description
Related parts for PZC35SBBN
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R QUAD 48-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2.4GHZ 24WQFN datasheet.pdf