NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM15NB2A,115
PZM15NB2A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM15NB2A,115
Brief Description
DIODE ZENER 15V 220MW SMT3
Datasheet Download
PZM15NB2A,115.pdf
Availability of PZM15NB2A,115
QUANTITY
PZM15NB2A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM15NB2A,115
Internal Part NumberEIS-PZM15NB2A,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max220mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr70nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM15NB2A,115
PZM15NB2A,115 Details Description
Related parts for PZM15NB2A,115
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT 20-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR NON-CONTACT SINGLE TURN datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
GAP PAD HC 3.0 datasheet.pdf
HDM 9SMPO100F T datasheet.pdf
1000UF 50V 18X20MM 105C 7000H datasheet.pdf