NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM16NB2,115
PZM16NB2,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM16NB2,115
Brief Description
DIODE ZENER 16V 300MW SMT3
Datasheet Download
PZM16NB2,115.pdf
Availability of PZM16NB2,115
QUANTITY
PZM16NB2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM16NB2,115
Internal Part NumberEIS-PZM16NB2,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr70nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM16NB2,115
PZM16NB2,115 Details Description
Related parts for PZM16NB2,115
TRANS NPN 35V 0.05A MINI-3P datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 51 M 36" YEL JACKS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523 datasheet.pdf