NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM5.6NB1,115
PZM5.6NB1,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM5.6NB1,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SMT3
Datasheet Download
PZM5.6NB1,115.pdf
Availability of PZM5.6NB1,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZM5.6NB1,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM5.6NB1,115
Internal Part NumberEIS-PZM5.6NB1,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM5.6NB1,115
PZM5.6NB1,115 Details Description
Related parts for PZM5.6NB1,115
MCU 3/5V 16K 48-LQFP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 8MHZ 68PGA datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
INNER BREAKOFF TOOL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf