NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM5.6NB1,115
PZM5.6NB1,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM5.6NB1,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SMT3
Datasheet Download
PZM5.6NB1,115.pdf
Availability of PZM5.6NB1,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PZM5.6NB1,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM5.6NB1,115
Internal Part NumberEIS-PZM5.6NB1,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM5.6NB1,115
PZM5.6NB1,115 Details Description
Related parts for PZM5.6NB1,115
IC POWER SUPPLY TFT-LCD 20-QFN datasheet.pdf
1/2" THERMASHIELD TUBE SLV 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
REPEATER POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf