Amphenol Industrial SG3102E-40-62S
SG3102E-40-62S picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-40-62S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SG3102E-40-62S.pdf
Availability of SG3102E-40-62S
QUANTITY
SG3102E-40-62S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-40-62S
Internal Part NumberEIS-SG3102E-40-62S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-62
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-40-62S
Related LinksSG3102E, SG3102E-40-62S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-40-62S Details Description
Related parts for SG3102E-40-62S
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 3A 3.3V 5SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #8 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.29MM datasheet.pdf