NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZM8.2NB2A,115
PZM8.2NB2A,115 picture photo
Mfg. Part Number
PZM8.2NB2A,115
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 220MW SMT3
Datasheet Download
PZM8.2NB2A,115.pdf
Availability of PZM8.2NB2A,115
QUANTITY
PZM8.2NB2A,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZM8.2NB2A,115
Internal Part NumberEIS-PZM8.2NB2A,115
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max220mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZM8.2NB2A,115
PZM8.2NB2A,115 Details Description
Related parts for PZM8.2NB2A,115
ENDPLATE EW 36/42 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIELD SERVICE KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RETAINER datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf