NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PZU6.2B2L,315
PZU6.2B2L,315 picture photo
Mfg. Part Number
PZU6.2B2L,315
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD882
Datasheet Download
PZU6.2B2L,315.pdf
Availability of PZU6.2B2L,315
QUANTITY
PZU6.2B2L,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PZU6.2B2L,315
Internal Part NumberEIS-PZU6.2B2L,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZU6.2B2L,315
PZU6.2B2L,315 Details Description
Related parts for PZU6.2B2L,315
CONN TERM MALE 16AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FEP HI VOLT #28 18KV 500 FT WH datasheet.pdf
AB 4C 2#12, 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
RECT BRIDGE 500MA 400V 4HD DIP datasheet.pdf