Vishay Semiconductor/Diodes Division Z4KE100A-E3/54
Z4KE100A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
Z4KE100A-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
Z4KE100A-E3/54.pdf
Availability of Z4KE100A-E3/54
QUANTITY
Z4KE100A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of Z4KE100A-E3/54
Internal Part NumberEIS-Z4KE100A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 500mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z4KE100A-E3/54
Related LinksZ4KE100, Z4KE100A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
Z4KE100A-E3/54 Details Description
Related parts for Z4KE100A-E3/54
DIODE MODULE 1.2KV 430A D200AA datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 70POS DUAL TIN datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 320MA SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SPI 4.8K 32-LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR VI BRICK IBC datasheet.pdf
IC CLOCK CK98 SSCG CK98 56SSOP datasheet.pdf
SR121E02, 110VAC, 2 INPUT, 4 OUT datasheet.pdf
CONN PIN IDC 10POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 1000VDC datasheet.pdf