Qualtek Electronics Corp. Q-150K-3/16-02-SS100M
Q-150K-3/16-02-SS100M picture photo
Mfg. Part Number
Q-150K-3/16-02-SS100M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 3/16"-100M CLEAR
Datasheet Download
Q-150K-3/16-02-SS100M.pdf
Availability of Q-150K-3/16-02-SS100M
QUANTITY
Q-150K-3/16-02-SS100M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q-150K-3/16-02-SS100M
Internal Part NumberEIS-Q-150K-3/16-02-SS100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ-150K
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length328.1' (100m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.095" (2.4mm)
Recovered Wall Thickness0.010" (0.25mm)
MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature135°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q-150K-3/16-02-SS100M
Related LinksQ-150K-3/1, Q-150K-3/16-02-SS100M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q-150K-3/16-02-SS100M Details Description
Related parts for Q-150K-3/16-02-SS100M
EVAL MOD FOR TPA6111A2 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH INT 20V SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IGBT 330V 90A 200W TO3P datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 75A TO-220F datasheet.pdf
10UF 450V 12.5X38 85C AXI datasheet.pdf