Qualtek Electronics Corp. Q-150K-3/8-01-SS50M
Q-150K-3/8-01-SS50M picture photo
Mfg. Part Number
Q-150K-3/8-01-SS50M
Brief Description
HEATSHRINK 3/8"-50M BLACK
Datasheet Download
Q-150K-3/8-01-SS50M.pdf
Availability of Q-150K-3/8-01-SS50M
QUANTITY
Q-150K-3/8-01-SS50M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q-150K-3/8-01-SS50M
Internal Part NumberEIS-Q-150K-3/8-01-SS50M
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ-150K
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length164.0' (50.0m)
Inner Diameter - Supplied0.375" (9.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.187" (4.8mm)
Recovered Wall Thickness0.012" (0.30mm)
MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Shrink Temperature135°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q-150K-3/8-01-SS50M
Related LinksQ-150K-3/, Q-150K-3/8-01-SS50M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q-150K-3/8-01-SS50M Details Description
Related parts for Q-150K-3/8-01-SS50M
TRANS PNP 50V 7A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 75OHM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf