Qualtek Electronics Corp. Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
Q-175K-1/16-02-QB6IN-28 picture photo
Mfg. Part Number
Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/16"-6" CLEAR
Datasheet Download
Q-175K-1/16-02-QB6IN-28.pdf
Availability of Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
QUANTITY
Q-175K-1/16-02-QB6IN-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
Internal Part NumberEIS-Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ-175K
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2 to 1
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.008" (0.20mm)
MaterialPolyvinylidene Fluoride (PVDF)
ColorClear
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Shrink Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
Related LinksQ-175K-1/16, Q-175K-1/16-02-QB6IN-28 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q-175K-1/16-02-QB6IN-28 Details Description
Related parts for Q-175K-1/16-02-QB6IN-28
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" WW datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 676FBGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
STATIC DSSPTV SLF STICK NOTES datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf