Qualtek Electronics Corp. Q1-1-01-SS200FT
Q1-1-01-SS200FT picture photo
Mfg. Part Number
Q1-1-01-SS200FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1"-200' BLACK
Datasheet Download
Q1-1-01-SS200FT.pdf
Availability of Q1-1-01-SS200FT
QUANTITY
Q1-1-01-SS200FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q1-1-01-SS200FT
Internal Part NumberEIS-Q1-1-01-SS200FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ1
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length200.0' (61m)
Inner Diameter - Supplied1.000" (25.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.472" (12.0mm)
Recovered Wall Thickness0.035" (0.89mm)
MaterialPolyolefin (PO)
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q1-1-01-SS200FT
Related LinksQ1-1-01, Q1-1-01-SS200FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q1-1-01-SS200FT Details Description
Related parts for Q1-1-01-SS200FT
CAP CER 24PF 200V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 33POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 6MLPD datasheet.pdf