Qualtek Electronics Corp. Q1-1/2-01-MS100FT
Q1-1/2-01-MS100FT picture photo
Mfg. Part Number
Q1-1/2-01-MS100FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/2"-100' BLACK
Datasheet Download
Q1-1/2-01-MS100FT.pdf
Availability of Q1-1/2-01-MS100FT
QUANTITY
Q1-1/2-01-MS100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q1-1/2-01-MS100FT
Internal Part NumberEIS-Q1-1/2-01-MS100FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ1
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.500" (12.7mm)
Inner Diameter - Recovered0.256" (6.5mm)
Recovered Wall Thickness0.026" (0.66mm)
MaterialPolyolefin (PO)
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q1-1/2-01-MS100FT
Related LinksQ1-1/2-0, Q1-1/2-01-MS100FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q1-1/2-01-MS100FT Details Description
Related parts for Q1-1/2-01-MS100FT
IC BUFF DVR TRI-ST OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf