Qualtek Electronics Corp. Q1-5/8-01-MS50FT
Q1-5/8-01-MS50FT picture photo
Mfg. Part Number
Q1-5/8-01-MS50FT
Brief Description
HEATSHRINK 5/8"-50' BLACK
Datasheet Download
Q1-5/8-01-MS50FT.pdf
Availability of Q1-5/8-01-MS50FT
QUANTITY
Q1-5/8-01-MS50FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q1-5/8-01-MS50FT
Internal Part NumberEIS-Q1-5/8-01-MS50FT
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ1
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied0.625" (15.9mm)
Inner Diameter - Recovered0.315" (8.0mm)
Recovered Wall Thickness0.027" (0.68mm)
MaterialPolyolefin (PO)
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q1-5/8-01-MS50FT
Related LinksQ1-5/8-0, Q1-5/8-01-MS50FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q1-5/8-01-MS50FT Details Description
Related parts for Q1-5/8-01-MS50FT
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 140A TO-264 datasheet.pdf
CONN CAP SLDR STOP FOR RJ45 JACK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf