Apem Inc. Q12P1CXXB24E
Q12P1CXXB24E picture photo
Mfg. Part Number
Q12P1CXXB24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT BLU
Datasheet Download
Q12P1CXXB24E.pdf
Availability of Q12P1CXXB24E
QUANTITY
Q12P1CXXB24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q12P1CXXB24E
Internal Part NumberEIS-Q12P1CXXB24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.47" (11.94mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 8.00mm
Millicandela Rating500mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q12P1CXXB24E
Related LinksQ12P1C, Q12P1CXXB24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q12P1CXXB24E Details Description
Related parts for Q12P1CXXB24E
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
.070 MULTILOCK RECPT 14AWG CON datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 17"L X 17"W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
FUSE 800A 750VDC A3/A130 PC GR datasheet.pdf