Apem Inc. Q14P1CXXR12
Q14P1CXXR12 picture photo
Mfg. Part Number
Q14P1CXXR12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q14P1CXXR12.pdf
Availability of Q14P1CXXR12
QUANTITY
Q14P1CXXR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q14P1CXXR12
Internal Part NumberEIS-Q14P1CXXR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.55" (13.97mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating80mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q14P1CXXR12
Related LinksQ14P1, Q14P1CXXR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q14P1CXXR12 Details Description
Related parts for Q14P1CXXR12
IC FLASHER LOW PWR W/SHUNT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf