Bourns Inc. AMS22B5A1BLASL303N
AMS22B5A1BLASL303N picture photo
Mfg. Part Number
AMS22B5A1BLASL303N
Datasheet Download
AMS22B5A1BLASL303N.pdf
Availability of AMS22B5A1BLASL303N
QUANTITY
AMS22B5A1BLASL303N Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22B5A1BLASL303N
Internal Part NumberEIS-AMS22B5A1BLASL303N
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 30°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeSlotted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22B5A1BLASL303N
Related LinksAMS22B5A1, AMS22B5A1BLASL303N Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22B5A1BLASL303N Details Description
Related parts for AMS22B5A1BLASL303N
CONN HEADER 154POS Z-PACK PCB datasheet.pdf
IC DUAL LVDS TRANSCEIVR 16-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .1" SIDE MT datasheet.pdf
PLUG BANANA STR SHROUDED GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf