Apem Inc. Q14P3BXXG12E
Q14P3BXXG12E picture photo
Mfg. Part Number
Q14P3BXXG12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED PMI PROMINENT GREEN
Datasheet Download
Q14P3BXXG12E.pdf
Availability of Q14P3BXXG12E
QUANTITY
Q14P3BXXG12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q14P3BXXG12E
Internal Part NumberEIS-Q14P3BXXG12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.55" (13.97mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q14P3BXXG12E
Related LinksQ14P3B, Q14P3BXXG12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q14P3BXXG12E Details Description
Related parts for Q14P3BXXG12E
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 7.9UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV PROG 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 2.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 14 POS datasheet.pdf