Apem Inc. Q19P1BXXB110E
Q19P1BXXB110E picture photo
Mfg. Part Number
Q19P1BXXB110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 19MM PROM BLUE
Datasheet Download
Q19P1BXXB110E.pdf
Availability of Q19P1BXXB110E
QUANTITY
Q19P1BXXB110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q19P1BXXB110E
Internal Part NumberEIS-Q19P1BXXB110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.75" (19.05mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating280mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q19P1BXXB110E
Related LinksQ19P1B, Q19P1BXXB110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q19P1BXXB110E Details Description
Related parts for Q19P1BXXB110E
SCR DBL HISCR 1000V 27A ADDAPAK datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 50A SMB datasheet.pdf
KIT BI-DIRECTIONAL TBU LAB KIT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf