Apem Inc. Q19P1BXXY24E
Q19P1BXXY24E picture photo
Mfg. Part Number
Q19P1BXXY24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 19MM PROMINENT YEL
Datasheet Download
Q19P1BXXY24E.pdf
Availability of Q19P1BXXY24E
QUANTITY
Q19P1BXXY24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q19P1BXXY24E
Internal Part NumberEIS-Q19P1BXXY24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.75" (19.05mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating30mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q19P1BXXY24E
Related LinksQ19P1B, Q19P1BXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q19P1BXXY24E Details Description
Related parts for Q19P1BXXY24E
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
HAN-ECO REDUCER GASKET 12-20MM datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf