Qualtek Electronics Corp. Q2-CB-3/16-01-QX30FT
Q2-CB-3/16-01-QX30FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-CB-3/16-01-QX30FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 3/16"-30' BLACK
Datasheet Download
Q2-CB-3/16-01-QX30FT.pdf
Availability of Q2-CB-3/16-01-QX30FT
QUANTITY
Q2-CB-3/16-01-QX30FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-CB-3/16-01-QX30FT
Internal Part NumberEIS-Q2-CB-3/16-01-QX30FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-CB
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length30.0' (9.14m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.095" (2.4mm)
Recovered Wall Thickness0.010" (0.25mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-CB-3/16-01-QX30FT
Related LinksQ2-CB-3/16, Q2-CB-3/16-01-QX30FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-CB-3/16-01-QX30FT Details Description
Related parts for Q2-CB-3/16-01-QX30FT
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE SCREWS W/STRAIN RELIEF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 700MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf