Qualtek Electronics Corp. Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
Q2-F-1/16-01-QB48IN-25 picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRNK POLY 1/16" BLK 4'
Datasheet Download
Q2-F-1/16-01-QB48IN-25.pdf
Availability of Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
QUANTITY
Q2-F-1/16-01-QB48IN-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
Internal Part NumberEIS-Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHeat-Shrinkable Products
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.016" (0.41mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
Related LinksQ2-F-1/16-0, Q2-F-1/16-01-QB48IN-25 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F-1/16-01-QB48IN-25 Details Description
Related parts for Q2-F-1/16-01-QB48IN-25
SIDAC UNI SYM 4CH 65V 500A MS013 datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1/J2 21-SLOT MONO datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FILTER CAP 22PF 1A 50V 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
TIMER RESET MEM 12H 115VAC BASE datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf