Qualtek Electronics Corp. Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK POLY 3/16" BLK 250'
Datasheet Download
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT.pdf
Availability of Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
QUANTITY
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductHeat-Shrinkable Products
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F3X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.060" (1.5mm)
Recovered Wall Thickness0.024" (0.61mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesCorrosion Resistant, Flame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Related LinksQ2-F3X-3/16, Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Details Description
Related parts for Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
VARISTOR 58V 10A 0402 datasheet.pdf
RES 600 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf