Apem Inc. Q19P1BZZRYG24E
Q19P1BZZRYG24E picture photo
Mfg. Part Number
Q19P1BZZRYG24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 19MM PROM R/Y/G
Datasheet Download
Q19P1BZZRYG24E.pdf
Availability of Q19P1BZZRYG24E
QUANTITY
Q19P1BZZRYG24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q19P1BZZRYG24E
Internal Part NumberEIS-Q19P1BZZRYG24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen, Red, Yellow
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V Green, 24V Red, 24V Yellow
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.75" (19.05mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 10.00mm
Millicandela Rating50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q19P1BZZRYG24E
Related LinksQ19P1BZ, Q19P1BZZRYG24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q19P1BZZRYG24E Details Description
Related parts for Q19P1BZZRYG24E
IDC CABLE - CKC26G/AE26G/CKC26G datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 320MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CUTTER TIP TPRD RZR FLSH 5.12" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LP 8NSOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf