Qualtek Electronics Corp. Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK POLY 3/16" BLK 250'
Datasheet Download
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT.pdf
Availability of Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
QUANTITY
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductHeat-Shrinkable Products
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F3X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.060" (1.5mm)
Recovered Wall Thickness0.024" (0.61mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesCorrosion Resistant, Flame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
Related LinksQ2-F3X-3/16, Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F3X-3/16-01-SS250FT Details Description
Related parts for Q2-F3X-3/16-01-SS250FT
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 15VC MSOP10 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.352MHZ LVDS SMD datasheet.pdf