Panasonic Electric Works ALA2PF24
ALA2PF24 picture photo
Mfg. Part Number
ALA2PF24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Datasheet Download
ALA2PF24.pdf
Availability of ALA2PF24
QUANTITY
ALA2PF24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALA2PF24
Internal Part NumberEIS-ALA2PF24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power530 mW
Coil Resistance1.09 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALA2PF24
Related LinksALA2, ALA2PF24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALA2PF24 Details Description
Related parts for ALA2PF24
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 580MA 250 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.6VC SC74-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 08CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 636MA 1 OHM SMD datasheet.pdf