Qualtek Electronics Corp. Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRK POLY Q2Z 1-1/4"X50' BLK
Datasheet Download
Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT.pdf
Availability of Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
QUANTITY
Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
Internal Part NumberEIS-Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-Z
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length50.0' (15.24m)
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.626" (15.9mm)
Recovered Wall Thickness0.035" (0.89mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
Related LinksQ2-Z-1 1/4, Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT Details Description
Related parts for Q2-Z-1 1/4-01-MS50FT
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES SMD 0.21 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 750MA SOT-23-3 datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
78P M HD CRIMP datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 140A NRB 23" datasheet.pdf