Qualtek Electronics Corp. Q2-Z-3/16-01-MS100FT
Q2-Z-3/16-01-MS100FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-Z-3/16-01-MS100FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRK POLY Q2Z 3/16"X100' BLK
Datasheet Download
Q2-Z-3/16-01-MS100FT.pdf
Availability of Q2-Z-3/16-01-MS100FT
QUANTITY
Q2-Z-3/16-01-MS100FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-Z-3/16-01-MS100FT
Internal Part NumberEIS-Q2-Z-3/16-01-MS100FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductHeat-Shrinkable Products
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-Z
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.095" (2.4mm)
Recovered Wall Thickness0.022" (0.56mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-Z-3/16-01-MS100FT
Related LinksQ2-Z-3/16-, Q2-Z-3/16-01-MS100FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-Z-3/16-01-MS100FT Details Description
Related parts for Q2-Z-3/16-01-MS100FT
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5A 620 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS DUAL R/A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 40VQFN datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf