Littelfuse Q2004D3RP
Q2004D3RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004D3RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
Q2004D3RP.pdf
Availability of Q2004D3RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2004D3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004D3RP
Internal Part NumberEIS-Q2004D3RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004D3RP
Related LinksQ200, Q2004D3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004D3RP Details Description
Related parts for Q2004D3RP
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.4V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES WW 1W 0.47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 84FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC COMPAR TNY CMOS RR IN SOT23-5 datasheet.pdf
XLAMP XP-E2 COLOR LEDS datasheet.pdf
4MM PROBESHTH P SILIC 0.75 150CM datasheet.pdf