Littelfuse Q2004D4RP
Q2004D4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004D4RP
Brief Description
TRIAC 200V 4A TO252
Datasheet Download
Q2004D4RP.pdf
Availability of Q2004D4RP
QUANTITY
Q2004D4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004D4RP
Internal Part NumberEIS-Q2004D4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004D4RP
Related LinksQ200, Q2004D4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004D4RP Details Description
Related parts for Q2004D4RP
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W STER 20HSOP datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf