Littelfuse Q2004D4RP
Q2004D4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004D4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 4A TO252
Datasheet Download
Q2004D4RP.pdf
Availability of Q2004D4RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2004D4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004D4RP
Internal Part NumberEIS-Q2004D4RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004D4RP
Related LinksQ200, Q2004D4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004D4RP Details Description
Related parts for Q2004D4RP
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC LI-ION PROTECT CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC POWER SWITCH 2.0A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf