Littelfuse Q2004D4TP
Q2004D4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004D4TP
Brief Description
TRIAC 200V 4A TO252
Datasheet Download
Q2004D4TP.pdf
Availability of Q2004D4TP
QUANTITY
Q2004D4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004D4TP
Internal Part NumberEIS-Q2004D4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004D4TP
Related LinksQ200, Q2004D4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004D4TP Details Description
Related parts for Q2004D4TP
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 1000V 4SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 110VAC datasheet.pdf