Littelfuse Q2004V3TP
Q2004V3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2004V3TP
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO251
Datasheet Download
Q2004V3TP.pdf
Availability of Q2004V3TP
QUANTITY
Q2004V3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2004V3TP
Internal Part NumberEIS-Q2004V3TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2004V3TP
Related LinksQ200, Q2004V3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2004V3TP Details Description
Related parts for Q2004V3TP
IC REG LDO -4V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
IC 3.06V W/PB 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 50W datasheet.pdf