Littelfuse Q2006DH3RP
Q2006DH3RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006DH3RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252
Datasheet Download
Q2006DH3RP.pdf
Availability of Q2006DH3RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006DH3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006DH3RP
Internal Part NumberEIS-Q2006DH3RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006DH3RP
Related LinksQ2006, Q2006DH3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006DH3RP Details Description
Related parts for Q2006DH3RP
REG 8V 1A 3P-SIP HRZ datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY BIAS LN 10-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONNECTOR BOARD-BOARD 8POS SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 125V datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DUCK 303MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SMA RA-SMA STRT PLG RG-174 3" datasheet.pdf