Littelfuse Q2006N4RP
Q2006N4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006N4RP
Brief Description
TRIAC 200V 6A TO263
Datasheet Download
Q2006N4RP.pdf
Availability of Q2006N4RP
QUANTITY
Q2006N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006N4RP
Internal Part NumberEIS-Q2006N4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006N4RP
Related LinksQ200, Q2006N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006N4RP Details Description
Related parts for Q2006N4RP
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
NEST U-DIE SOLISTRAND FLAG 1/0 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 44POS datasheet.pdf